اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

فوریت های دندانپزشکی اصلاً خوشایند نیستند

هیچ چیز به اندازه یک مورد اورژانسی دندانپزشکی نمی تواند به سرعت یک تعطیلات یا لذت یک دور همی را خراب کند! خواه این اتفاق برای شما رخ دهد یا یکی از عزیزان شما، دانستن اینکه چگونه از آن اجتناب کنید و چگونه به آنها واکنش نشان دهید می تواند تفاوت بسیار بزرگی ایجاد کند. در این مقاله ما برای شما توضیح خواهیم داد چگونه از موقعیت های اورژانسی دندانپزشکی اجتناب کنید، و چگونه به مواردی رسیدگی کنید که نمی توانید از آنها اجتناب کنید.

شایع ترین موارد اورژانسی دندانپزشکی

انواع مختلف موارد اورژانسی دندانپزشکی وجود دارند، و می توانند در دو دسته تروماتیک (ناشی از آسیب) و عفونی قرار بگیرند.

موارد تروماتیک اورژانسی دندانپزشکی

هر گونه تروما به صورت می تواند منجر به بروز موارد اورژانسی دندانپزشکی شود. یک حادثه تروماتیک دندانی زمانی رخ می دهد که نیروی ناشی از یک ضربه یا مشت به صورت باعث بریدگی هر یک از بافت های نرم داخل یا اطراف دهان شود، یاعث شکستگی یا ترک خوردگی، یا کنده شدن کامل دندان از داخل حفره شود. این نوع حوادث در کودکان خردسالی که احتمال زمین خوردن یا انجام ورزش های فعال در آنها بیشتر است، بیشتر رخ می دهد. علاوه بر این، حوادث دندانی از جمله پیامدهای تصادفات اتومبیل یا درگیری های فیزیکی می باشند.

شایع ترین نوع حوادث تروماتیک دندانی عبارتند از ترک خوردن یا شکستن دندان. وخامت این نوع حوادث، و نیز نیاز شما به مراقبت های اورژانسی، بر اساس اندازه ترک خوردگی متفاوت خواهد بود. اگر ناحیه شکسته شده خیلی کوچک باشد و حساس نباشد، نیازی نیست به دنبال مراقبت های دندانی فوری باشید. با این حال، اگر ناحیه شکسته باعث شود یکی از اعصاب داخلی دندان در معرض محیط دهان قرار بگیرد، نیاز به درمان فوری خواهید داشت.

برای بریدگی لب ها، گونه ها، یا زبان، نیاز به مراقبت های اورژانسی به اندازه بریدگی و توانایی شما برای توقف خونریزی بستگی دارد. اگر نتوانید با فشار ملایم خونریزی را متوقف کنید، یا اندازه بریدگی بزرگتر از یک سانتی متر است، احتمالاً نیاز به بخیه دارد. اگر مطمئن نیستید، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. بهتر است به جای متأسف شدن در امان باشید.

اگر یک یا چند دندان به طور کامل از دهان خارج شوند، باید به دنبال درمان های دندانپزشکی اورژانسی باشید. دندان های کنده شده را بیابید و آنها را به همراه خود بیاورید. آنها را داخل یک فنجان یا محفظه ای قرار دهید و مقدار کافی از بزاق دهان خود روی آن بریزید تا روی همه دندان ها را پوشش دهد. اگر امکان این کار وجود ندارد، دندان کنده شده را داخل دهان خود نگهدارید. این به شما بهترین شانس موفقیت با کاشت مجدد دندان به داخل حفره را می دهد.

اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

موارد عفونی اورژانسی دندانپزشکی

شایع تر از حوادث تروماتیک دندانپزشکی موارد عفونی اورژانسی دندانپزشکی هستند. این دسته شامل دندان دردها و آبسه های دندانی می شود، زیرا آنها نتیجه عفونت های باکتریایی هستند. هم حفره های دندانی و هم بیماری لثه می توانند منجر به بروز دندان دردها یا آبسه های اورژانسی تبدیل شوند. دلیل اینکه ما می گوییم “دندان درد یا آبسه” مهم است به این حقیقت مهم اشاره کنیم که: همه عفونت های دندانی دردناک نیستند! این امکان وجود دارد که آبسه دندانی شدیدی وجود داشته باشد بدون آنکه درد دندانی وجود داشته باشد.

باکتری به روش های مختلفی می تواند موجب بروز عفونت در دهان شود. تصور می شود شایع ترین عفونت دندانی حفره های عمیقی باشند که به داخل عصب دندان می رسند. یک عصب عفونی باعث بروز درد، التهاب، و تورم می شود. این شرایط اگر درمان نشده باقی بماند باکتری داخل دندان در اطراف انتهای ریشه دندان منتشر می شود. هر چه عفونت مدت زمان طولانی تری وجود داشته باشد، بیشتر منتشر می شود، استخوان اطراف دندان را تخریب می کند و منجر به بروز آبسه می شود.

در موارد نادر، عفونت های دندانی می توانند تا مغز، جریان خون، یا مجرای تنفسی منتشر شوند، و باعث مرگ شما شوند. ارزش خطر کردن ندارد! هر گونه عفونت دندانی باید به عنوان یک مورد اورژانسی درمان شود.

چگونه می توان از بروز موارد اورژانسی دندانپزشکی پیشگیری کرد؟

یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پیشگیری یا پرهیز از بروز موارد اورژانسی دندانپزشکی نه تنها در هزینه های شما صرفه جویی می کند، بلکه درد و ناراحتی خود مورد اورژانسی نیز کاهش می یابد.

چگونه می توان از بروز حوادث تروماتیک دندانی پیشگیری کرد؟

همه حوادث دندانی قابل پیشگیری نیستند، به همین دلیل است که پیشگیری از آسیب ها بسیار مهم است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان ورزش فعالی انجام می دهید، به استفاده از محافظ دندان های محافظت کننده متعهد باشید. محافظ دندان های ورزشی از دندان های شما در برابر ترک خوردن یا شکستن، یا کنده شدن محافظت می کنند. علاوه بر این، آنها احتمال بریدگی های بزرگ در بافت نرم را کاهش می دهند. از تمام تجهیزات ایمنی حفاظتی موجود برای فعالیت خاص خود استفاده کنید.

اگر شب ها دندان های خود را به شدت به هم فشار می دهید یا به شدت به هم می سایید، استفاده از محافظ دندان شبانه تا حد زیادی خطر ترک خوردن و شکستن دندان های خود را با این عادت بد کاهش می دهد.

اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

چگونه می توان از بروز عفونت های دندانی خطرناک پیشگیری کرد؟

کلید اصلی پیشگیری از عفونت های دندانی خطرناک، مراقبت های تخصصی دندانپزشکی است، از جمله معاینه دندان و پاکسازی تخصصی دندان ها. دندانپزشک شما در تشخیص مشکلات دندانی قبل از رسیدن به وضعیت اورژانسی متخصص هستند.

درمان زود هنگام مشکلات دندانی همیشه کم هزینه تر از آن است که صبر کنید تا یک مورد اورژانسی اتفاق بیفتد.

علاوه بر مراقبت های حرفه ای دندانپزشکی، باید به مراقبت های خوب دندانی در منزل نیز متعهد باشید. دو مرتبه در روز دندان های خود را مسواک بزنید، یکبار قبل از صبحانه . یکبار قبل از رفتن به رختخواب. نخ دندان کشیدن روزانه، حتی یکبار، را نیز فراموش نکنید. اگر در معرض خطر پوسیدگی دندان یا بیماری لثه قرار دارید، دهانشویه های محافظ کننده را فراموش نکنید. مراقبت های خوب خانگی احتمال بروز مشکلات دهان و دندان را کاهش خواهند داد.

چگونه می توان به موارد اورژانسی دندانی رسیدگی کرد؟

گام نخست در رسیدگی به هر یک از این موارد اورژانسی تماس با دندانپزشک است. بهترین موقعیت زمانی است که شما از قبل به طور مرتب برای مراقبت های دندانی مداوم به دندانپزشک مراجعه می کرده اید به همین دلیل رابطه خوبی با پزشک خود دارید. اگر از قبل بدانید که آیا دندانپزشک شما تماس های اورژانسی را قبول می کند یا خیر، کمک زیادی به شما می کند و وقتی موارد اضطراری اتفاق می افتند، می تواند زمان طلایی را برای شما نگهدارد.

موارد اورژانسی که برای آنها می توان کمی بعدتر به دندانپزشک مراجعه کرد

این عنوان اصلاً توصیه نمی شود؛ اگر یک وضعیت اضطراری است، نباید آن را به بعد موکول کرد. با این حال، همه اورژانس را یکسان تعریف نمی کنند. در اینجا فهرستی از مواردی که اورژانس واقعی دندانپزشکی نیستند را به شما ارائه می دهیم که می توانند بعداً مورد رسیدگی قرار بگیرند:

 • یک دندان لب پر شده یا ترک خورده که باعث بروز هیچ دردی نمی شود.
 • بریدگی کوچک داخل دهان که خونریزی آن به سرعت متوقف می شود.
 • خونریزی لثه ها بدون هیچ دردی
 • دندان لق بدون هیچ دردی
 • دندان دائمی که پشت یا کنار دندان شیری در می آید که لق نیست.

موارد اورژانسی که باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کرد

همه موارد اورژانسی نیاز به مراجعه به اورژانس ندارند. در حقیقت، تا وقتی که یک دندانپزشک یا یک جراح دهان و دندان از کارکنان اورژانس نباشند، اورژانس نمی تواند به موارد اضطراری دندانپزشکی شما رسیدگی کند. در زیر به بیان فهرستی از مشکلات دندانی می پردازیم که بلافاصله به درمان اورژانسی توسط دندانپزشک نیاز دارند:

 • بیرون آمدن کامل دندان از حفره
 • دندان ترک خورده یا شکسته ای که دردناک است یا اعصاب داخل دندان در معرض محیط دهان قرار می گیرند (شما می توانید خونریزی از داخل دندان را یا نقاط کوچک قرمز را مشاهده کنید، که عصب هستند)
 • دندان آسیب دیده به جای متفاوتی جابجا شده است.
 • باقی مانده های غذا یا اجسام خارجی (مانند غلاف یک پاپ کورن) داخل لثه گیر کرده اند.
اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

اقدامات اورژانسی دندانپزشکی

موارد اورژانسی که به خاطر آنها باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کرد

برخی موارد اورژانسی دندانی هستند که هر چه سریعتر نیاز به درمان در اورژانس دارند:

 • هر گونه تورم بزرگ در سر یا گردن.
 • دندان دردی که یا داروهای بدون نسخه مدیریت نمی شود.
 • بریدگی های بزرگی که نیاز به بخیه دارند.
 • بریدگی های که خونریزی آنها متوقف نمی شود.
 • شکستگی فک.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code