تفاوت های ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

در گذشته بریس ها یا براکت های ارتودنسی صرفاً برای کودکان و نوجوانان استفاده می شدند. در طول سال ها، پیشرفت های پزشکی باعث محبوبیت بیشتر بریس ها بین افرد بزرگسال شده است. روند همراستا کردن دندان ها در کودکان و افراد بزرگسال شباهت های زیادی با یکدیگر دارند، اما تفاوت های اصلی نیز دارند.

رشد افراد بزرگسال متوقف شده است

تفاوت بزرگی که بین درمان ارتودنسی بزرگسالان و درمان ارتودنسی کودکان وجود دارد به این حقیقت مربوط می شود که، دندان ها و فک افراد بزرگسال به طور کامل رشد کرده اند در حالی که دندان ها و فک های کودکان هنوز در حال رشد هستند. از آنجا که رشد دهانی بیماران کم سن تر هنوز ادامه دارد، انجام کارهای صاف و یکدست کردن دندان ها و همراستا سازی فک های آنها راحت تر است. زمانی که آنها به بزرگسالی می رسند، استخوان های افراد بزرگسال سفت و سخت شده اند و بافت های اطراف دندان ها با موقعیت کنونی دندان ها هماهنگ شده اند. این مسائل، که تحت عنوان محدودیت های بیومکانیکال به آنها اشاره می شود باعث می شوند روند جابجا کردن دندان ها خیلی دشوارتر شود.

تفاوت ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

تفاوت ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

اصلاح اوربایت

مال اکلوژن، یا بایت مشکل دار، یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد به ارتودنتیست مراجعه می کنند. اگر فردی اوربایت داشته باشد، این شرایط می تواند به مرور زمان بدتر شود و باعث ساییدگی دندان ها شود. این وخیم تر شدن اوربایت باعث خواهد شد اصلاح آن نیز دشوارتر شود و تمرکز تنها روی این موضوع خواهد بود که بایت بیمار از نظر فانکشنال یا عملکردی مشکلی نداشته باشد. از سوی دیگر، کودکان، هنوز جوان و در حال رشد هستند، بنابراین با بالا رفتن سن دندان های آنها ساییده نمی شوند. یک ارتودنتیست می تواند مراقبت های خود را روی اصلاح بایت یا تنها ایجاد یک بایت فانکشنال متمرکز کند.

کشیدن دندان در گذشته

یکی از چالش های ارتودنسی برای افراد بزرگسال فرایندهای دندانی در گذشته هستند، مشکلی که کودکان کمتر با آن مواجه بوده اند. اگر یک فرد بزرگسال بخواهد تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد، و در گذشته دندان کشیده است، فرد بزرگسال نیاز خواهد داشت تحت فرایندهای دیگری مانند افزودن استخوان مصنوعی به منطقه ای قرار گیرد که قصد اصلاح دندان های آن را دارد.

کودکانی که می خواهند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند، عموماً چنین مشکلی را ندارند. زیرا آنها جوان تر هستند بنابراین در طول عمر خود تحت درمان های کمتری قرار گرفته اند، بعلاوه، کودکان در حال تجربه کردن رشد دندان ها و فک ها هستند، که باعث می شود آنها گزینه هایی ایده آل برای درمان ارتودنسی باشند زیرا جابجایی و تنظیم کردن دندان های آنها در مقایسه با افراد بزرگسال نسبتاً ساده خواهد بود.

تفاوت ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

تفاوت ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

زیبایی

یکی از دلایل اصلی که چرا بسیاری از افراد از دریافت بریس های ارتودنسی سر باز می زند این است که آنها از اینکه چگونه به نظر برسند هراس دارند. برای افراد بزرگسال، ترس آنها اغلب از نگرش دیگران نسبت به آنها با داشتن بریس ها، در دنیای تجارت است. خواه یک ملاقات با مشتریان یا سایر افراد در دفتر کار باشد، آنها می ترسند از داشتن بریس های سنتی فلزی خجالت بکشند. گاهی اوقات، این ترس آنها را ترغیب می کند به فکر استفاده از نمونه های مدرن تر بریس ها باشند که می توانند تأثیر کمتری روی ظاهر دندان ها در طول درمان داشته باشند.

ممکن است منصرف کردن افراد بزرگسال از این تصمیم دشوار، یا حتی غیر ممکن باشد، اما در مورد کودکان اینطور نیست. جنبه های سفارشی و قابل تنظیم بریس ها، مانند بندهای رنگی، می تواند باعث شود بریس ها برای کودکان با مزه باشند. و از آنجا که ارتودنسی بین کودکان رایج تر است، ممکن است آنها با دانستن اینکه تعداد زیادی از افراد هم سن و سال آنها تجربه مشابهی داشته اند یا در حال گذراندن آن هستند، بیشتر بریس ها را بپذیرند.

تحلیل ریشه و اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

آسیب پذیری های خاصی وجود دارند که به سادگی افراد بزرگسال بیشتر از کودکان احتمال دارد که آنها را تجربه کنند، که باعث می شود استفاده از بریس ها برای آنها چالش برانگیزتر باشد. یکی از این آسیب پذیری ها تحلیل ریشه دندان است. بر اساس عواملی مانند سوابق خانوادگی و عادات دهانی، تحلیل ریشه زمانی است که بدن ریشه دندان ها را دوباره جذب می کند و آن را بدون تکیه گاه مناسب رها می کند.

آسیب پذیری دیگر افراد بزرگسال این است که آنها بیشتر در معرض خطر داشتن اختلالات مفل فکی گیجگاهی (TMD) قرار دارند. بیمارانی که اختلال مفصل فکی گیجگاهی دارند با فک و مفاصل فک خود مشکل دارند. همان بخش هایی که فرایند جویدن و حرکات فک را کنترل می کنند. اختلالات مفصل فکی گیجگاهی می توانند درمان ارتودنسی را به یک چالش بزرگتر تبدیل کنند. اما کمتر احتمال دارد که کودکان اختلال مفصل فکی گیجگاهی داشته باشند، که این نیز به مزایای ارتودنسی در کودکی می افزاید.

گرچه ممکن است افراد بزرگسال و کودکان درمان ارتودنسی را به دلیل شرایط مشابه دریافت کنند، و گرچه ممکن است درمان های آنها شباهت زیادی با یکدیگر داشته باشند، تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که اساساً شامل چالش هایی برای درمان ارتودنسی در افراد بزرگسال می شود. اما به این معنا نیست که درمان ارتودنسی برای افراد بزرگسال یک گزینه مناسب محسوب نمی شود. بلکه به سادگی به این معنا است که روند انجام آن در دوران کودکی می تواند ساده تر باشد. اگر شما نیز به فکر درمان ارتودنسی هستید، تعلل نکنید و هر چه زودتر برای آغاز درمان اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code