اسپرینگ ریتینر یا نگهدارنده فنری ارتودنسی چیست؟

در حالی که ارتودنتیست ها از نگهدارنده های سنتی برای پیشگیری از جابجا شدن دندان ها پس از انجام درمان استفاده می کنند، ریتینرهای فنری (اسپرینگ الاینرها) می توانند دندان هایی که اندکی جابجا شده اند را اصلاح کنند.

آنها همچنین یک گزینه درمانی برای افرادی هستند که برای نخستین بار مراقبت های ارتودنتیک را دریافت می کنند و دندان های آنها فقط به تنظیمات جزئی نیاز دارند که به بریس ها نیاز ندارند.

در این مقاله موارد استفاده، مزایا و معایب ریتینرهای فنری برای صاف کردن دندان ها را توضیح خوهیم داد.

نگهدارنده فنری چگونه کار می کند؟

بر خلاف ریتینری که شما پس از برداشتن بریس ها دریافت می کنید، که دندان های شما را در موقعیت اصلاح شده نگه می دارد، نگهدارنده های فنری برای صاف کردن دندان ها عمل می کنند. برای شروع، یک متخصص ارتودنسی از دندان های شما قالب می گیرد. سپس بر اساس موقعیت دندان های صاف شده، یک نگهدارنده قالب گیری می شود.

نگهدارنده های فنری از یک قاب سیمی و آکریلیکی تشکیل شده اند که به آرامی دندان های جلوی شما را در موقعیت خود حرکت می دهند. آنها فقط برای حرکت دادن دندان ها به اندازه 1 تا 2 میلی متر (mm) استفاده می شوند، به همین دلیل است که آنها گاهی اوقات انتخاب خوبی برای دندان هایی هستند که پس از درمان ارتودنسی قبلی جابجا شده اند.

نگهدارنده های فنری می توانند برای چرخاندن یا پیچاندن یک دندان مناسب باشند، اما نه برای فشردگی های گسترده تر در سراسر دهان.

انواع نگهدارنده های فنری

انواع نگهدارنده فنری عبارتند از:

  • هلیکس کویل: امکان تنظیمات جزئی و انعطاف پذیری را فراهم می کند.
  • فنر قارچی: اغلب پس از درمان، برای حفظ اصلاح استفاده می شود.
  • فنر اصلاح شده: بعد از درمان استفاده می شود اما می تواند برای تنظیمات جزئی نیز استفاده شود.
  • فنر فوق اصلاح شده: ترکیبی از فناوری قارچی و هلیکس کویل.
  • گیره فنری استاندارد: می تواند پس از درمان یا برای تنظیمات جزئی استفاده شود.
  • طراحی فنر با سیمهای اضافی: این امکان را برای سیم فراهم می کند که برای حفظ بیشتر، به اندازه دو تا سه دندان رو به عقب امتداد پیدا کند.

نگهدارنده های فنری به طور سنتی فقط چهار دندان جلو را پوشش می دهند. با این حال، می توان در آنها تغییراتی ایجاد کرد و با سایر فناوری های نگهدارنده مانند نگهدارنده هاولی ترکیب کرد، تا دندان های بیشتری را پوشش دهد.

نگهدارنده فنری ارتودنسی

نگهدارنده فنری ارتودنسی

مزایای نگهدارنده فنری نسبت به بریس های سنتی

اگر دندان های شما پس از درمان ارتودنسی تنها اندکی جابه جا شده باشند یا اگر دندان های شما فقط به تنظیمات جزئی نیاز داشته باشند، می توانید گزینه مناسبی برای نگهدارنده فنری باشید. یک نگهدارنده یا ریتینر، نسبت به بریس های سنتی چندین مزیت دارد.

قابل جابجایی یا متحرک بودن

برخلاف بریس ها، می توانید نگهدارنده های فنری را برای غذا خوردن بردارید، بنابراین دیگر مجبور نیستید نگران پرهیز از برخی غذاها یا جدا کردن مواد چسبنده از ابزار خود باشید. علاوه بر این، یک ابزار متحرک باعث می شود تمیز نگه داشتن دهان و نگهدارنده آسان تر باشد.

قیمت مناسب تر

بریس ها گران تر از درمان های کم تهاجمی هستند؛ بنابراین، اگر دندان های شما فقط به اصلاح جزئی نیاز داشته باشند، نگهدارنده فنری ممکن است گزینه مقرون به صرفه تر و قابل استطاعت تری باشد.

جلب توجه کمتر

در نهایت، یک نگهدارنده فنری با یک سیم تکی روی دندان های جلو، کمتر به چشم می آید. از سوی دیگر، بریس ها دارای براکت ها و سیمی هستند و معمولاً همه یا بیشتر دندان ها را پوشش می دهند. علاوه بر این، از آنجا که یک نگهدارنده متحرک است، می توانید آن را برای مواردی مانند موقعیت های خاص یا عکس گرفتن از دهان خارج کنید. (با این حال، نباید نگهدارنده فنری خود را خیلی وقت ها بیرون بیاورید، زیرا انجام این کار می تواند طرح درمان شما را به خطر بیندازد).

نگهدارنده فنری ارتودنسی

نگهدارنده فنری ارتودنسی

معایب نگهدارنده فنری

از سوی دیگر، نگهدارنده های فنری دارای معایبی هستند. آنها فقط به حرکات بسیار جزئی دندان ها محدود می شوند، بنابراین لازم است بیماران در هنگام استفاده از آنها انتظارات واقع بینانه ای در مورد نتایج داشته باشند. از آنجا که آنها متحرک هستند، آنها می توانند به راحتی گم شوند.

به نظر برخی افراد آنها را ناراحت کننده می دانند، اما معمولاً با عادت کردن به دستگاه، ناراحتی از بین می رود. نگهدارنده های فنری برای همیشه دوام نمی آورند، بنابراین ممکن است در نهایت به تعویض نگهدارنده خود نیاز داشته باشید.

نگهدارنده فنری برای همه افراد مناسب نیست.

نگهدارنده های فنری برای ناهماهنگی های شدید در نظر گرفته نشده اند. از آنجا که آنها به سطح بالای تعهد شخصی نیاز دارند، ممکن است برای کودکان یا افرادی که در استفاده مداوم و مراقبت از ابزار مشکل دارند، خوب کار نکنند.

خلاصه

نگهدارنده های فنری ابزارهای دندانپزشکی هستند که به صاف کردن ناهماهنگی های جزئی کمک می کنند. برخلاف نگهدارنده های دیگر، که همانطور که از نامشان پیداست، دندان ها را پس از برداشتن بریس ها در موقعیت خود نگه می دارند، نگهدارنده های فنری می توانند دندان ها را حرکت دهند. با این حال، آنها می توانند این کار را فقط برای تنظیمات جزئی انجام دهند. نگهدارنده فنری درست روی چهار دندان جلو قرار می گیرد. تغییرات و اصلاحات این امکان را برای نگهدارنده فراهم می کنند تا در صورت نیاز دندان های بیشتری را پوشش دهند.

سخن پایانی

از آنجا که نگهدارنده های فنری کمتر تهاجمی و ارزان تر هستند، مردم اغلب به این فکر می کنند که آیا آنها جایگزینی برای بریس ها هستند یا خیر. متأسفانه، پاسخ معمولاً مثبت نیست. با این حال، اگر قبلاً درمان ارتودنسی انجام داده اید و دندان های شما اندکی جابجا شده اند، ممکن است گزینه خوبی باشید. به خاطر داشته باشید که تعهد شما به استفاده از یک نگهدارنده طبق تجویز، برای عملکرد صحیح آن ضروری است. اگر فکر می کنید نگهدارنده فنری می تواند به لبخند شما کمک کند، با یک متخصص ارتودنسی صحبت کنید. آنها قادر خواهند بود بهترین گزینه ها را برای شرایط شما بررسی کنند.

نگهدارنده فنری ارتودنسی

نگهدارنده فنری ارتودنسی

پرسش های متداول در مورد نگهدارنده های فنری

چقدر طول می کشد تا نگهدارنده فنری کار کند؟

شما به صورت 24 ساعته در طول روز از نگهدارنده های فنری استفاده می کنید مگر اینکه در حال مسواک زدن، خوردن یا نوشیدن (هر نوع مایعاتی به جز آب) باشید. هنگامی که به درستی از آنها استفاده شود، درمان ممکن است حدود سه ماه طول بکشد. با این حال، هر شرایطی منحصر به فرد است، بنابراین یک متخصص ارتودنسی یک جدول زمانی خاص برای شما تعیین خواهد کرد.

هزینه نگهدارنده فنری چقدر است؟

هزینه نگهدارنده ها بسته به محل زندگی شما، ارائه دهنده آن و پوشش بیمه شما متفاوت است. به طور معمول، قیمت آنها از 300 تا 600 دلار متغیر است.

آیا نگهدارنده های فنری می توانند شکاف ها را ببندند؟

نگهدارنده های فنری عموماً در بستن فاصله ها مؤثر نیستند، اما به این بستگی دارد که فاصله چقدر بزرگ باشد. ارتودنتیست ها از نگهدارنده های فنری برای تنظیمات جزئی- معمولاً 1 تا 2 میلی متر (میلی متر)- استفاده می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code