پرسش های شما در مورد ویروس کرونا

در اين نوشته می خوانيد :

ویروس کرونا از زمان شیوعش در ووهان چین، که کووید-19 (Covid-19) نام گرفته است و کمی پیشتر 2019-nCoV نامیده می شد، منجر به بروز صدها مرگ و هزاران فرد مبتلا در سراسر دنیا شده است، که اکثر آنها در چین هستند. در این مقاله قصد داریم به تعدادی از پرسش هایی که در مورد این بیماری مطرح می شوند پاسخ دهیم.

پرسش های مربوط به بیماری

کرونا ویروس چیست؟

ویروس کرونا یک ویروس تنها نیست، بلکه خانواده ای از حداقل 23 ویروس به یکدیگر پیوسته است، که به چهار گروه تقسیم می شوند. تا امروز، مشخص شده است که تنها 6 کرونا ویروس منجر به بروز عفونت در بدن انسان ها می شوند، از جمله کرونا ویروس مرس کرونا ویروس سارس. کرونا ویروس جدید 2019 گونه جدیدی از کرونا ویروس ها است که می تواند در بدن انسان ها عفونت ایجاد کند.

کووید-19 چیست؟

کووید-19 (بیماری کرونا ویروس 2019) نام رسمی است که با موافقت سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی سلامت حیوانات، و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد برای بیماری کرونا ویروس جدید انتخاب شده است. این ویروس پیش از این 2019-nCoV نامیده می شد.

علل بروز کرونا ویروس کدامند؟

ویروس های کرونا فوق العاده مسری هستند و می توانند از انسان به انسان منتشر شوند. برخی کرونا ویروس ها تنها در حیوانات یافت می شوند اما می توانند جهش پیدا کنند و منجر به برزوز عفونت در بدن انسان ها نیز شوند. چنین ویروس هایی مشترک بین انسان و حیوان نامیده می شوند.

علائم کرونا ویروس در انسان ها کدامند؟

کرونا ویروس ها عموماً منجر به بروز عفونت های خفیف تا متوسط مجرای تنفسی فوقانی می شوند. علائم این بیماری بیشتر شبیه آنفولانزای معمولی هستند، از جمله سر درد، آبریزش بینی، سرفه، تب، و گلو درد. در برخی افراد که سیستم ایمنی بدن آنها دچار اختلال است، نوزادان، و افراد سالخورده، می تواند منجر به بروز عفونت در مجرای تنفسی تحتانی شود، مانند ذات الریه و برونشیت.

شدیدترین مشکلات کووید-19 کدامند؟

یکی از شدیدترین مشکلات در بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید 2019 ذات الریه هر دو شش است.

دوره نهفتگی کرونا ویروس چقدر است؟

کرونا ویروس مجرای تنفسی را از راه بینی مورد حمله قرار می دهد و پس از دوره نهفتگی حدوداً سه روزه، از خود علائم و نشانه هایی شبیه آنفولانزای معمولی نشان می دهد . دوره نهفتگی می تواند تا 14 روز هم طول بکشد. مطالعه ای که توسط محققان چینی انجام شده است مشخص شد کرونا ویروس سارس می تواند دوره نهفته حدوداً 24 روزه داشته باشد.

 

ویروس کرونا

ویروس کرونا

منظور متخصصان بیماری های مسری از RO چیست؟

RO عدد بازتولید اساسی است که به فرد ناقلی اطلاق می شود که وقتی در یک جامعه مستعد قرار می گیرد، می تواند موجب سرایت بیماری به افراد دیگر شود. این عدد مشخص کننده قابلیت سرایت بیماری است. RO برای کرونا ویروس تقریباً 2/2 است، که برای یک بیماری بالا تلقی می شود. با این حال، این تنها پارامتری نیست که برای اندازه گیری شدت شیوع در نظر گرفته می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر عفونت با کرونا ویروس قرار دارند؟

افراد سالخورده ای که علائم زمینه ای دارند بیشتر در معرض خطر عفونت کرونا ویروس هستند. بسیاری از افرادی که در نتیجه ابتلا به کووید-19 جان باخته اند مرگ آنها به دلیل نارسایی برخی ارگان های بدن بوده است و مرگ آنها مستقیماً به ویروس ربط داده نمی شود، بلکه در اثر تأثیر و شوکی است که ویروس به طور کلی به بدن وارد می کند. بنابراین، بسیاری از بیماران اگر تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند می توانند زنده بمانند.

آیا ویروس کرونا کشنده است؟

کرونا ویروس 2019 از زمان شیوع آن در ووهان چین تاکنون جان بیش از هزار نفر را گرفته است، با این حال، بر اساس آمار تلفاتی که تاکنون اعلام شده است، کشنده تلقی نمی شود، و قبل از آنکه برای آن درمانی پیدا شود ممکن است وخامت آن بیشتر شود.

آیا ویروس کرونا وخیم تر از ابولا است؟

بیماری ویروسی ابولا یک بیماری همه گیر جهانی بود که بین سال های 2016 شیوع پیدا کرد. نرخ مرگ و میر آن به طور میانگین حدود 50% تخمین زده شده است، در حالی که نرخ مرگ و میر 2019-nCoV مسری کمتر از 3% است.

وخامت بیماری کرونا ویروس در افراد مبتلا چقدر است؟

تقریباً 80% از موارد گزارش شده مبتلایان به Covid-19 علائم خفیف بیماری را دارند، 15% علائم وخیم دارند و بیشتر ذات الریه است و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد، و بین 3% و 5% از آنها نیاز به مراقبت ویژه دارند.

آیا ویروس کرونا در محیط بسته بیشتر دوام می آورد؟

آری. بر اساس تحقیقات انجام شده روی ویروس کرونا، احتمال زنده ماندن ویروس کرونا در محیط بسته بیشتر از محیط باز است. بنابراین باید تهویه هوا را خاموش کنید و در هوای تازه نفس بکشید تا خطر بروز عفونت کاهش پیدا کند.

آیا ویروس کرونا کودکان را هم تحت تأثیر قرار می دهد؟

نحوه تأثیر گذاری ویروس Covid-19 روی کودکان هنوز ناشناخته است. با این حال، گزارش کودکانی که بیماری کووید-19 در آنها تشخیص داده شده است حاکی از این است که در کودکان منجر به مرگ نشده است.

پرسش های مربوط به تشخیص بیماری

 

ویروس کرونا

ویروس کرونا

 

ویروس کرونا چگونه تشخیص داده می شود؟

تست های آزمایشگاهی روی نمونه های دستگاه تنفسی و سرم بیماران توسط متخصصان برای تشخیص ویروس کرونا در انسان ها استفاده می شود.

چه تست هایی برای تشخیص ویروس کرونا در دسترس هستند؟

کرونا ویروس از طریق PCR آزمایش می شود، که نخستین بار در آتلانتا، ایالات متحده آمریکا، از طریق CDC، در دترس بود، اما در حال حاضر در سراسر دنیا در دسترس است. CDC در حال ارسال کیت های آزمایشگاهی 2019-nCoV برای تشخیص ویروس به آزمایشگاه های سراسر دنیاست.

پرسش های مربوط به درمان و مراقبت های بیماری کرونا ویروس 2019

آیا کرونا ویروس درمان دارد؟

هنوز هیچ درمان خاصی برای عفونت کرونا ویروس وجود ندارد. غیر از چین که اخیراً استفاده از یک داروی ضد ویروس فاویلاویر Favilavir مورد تأیید قرار گرفته است. افراد مبتلا با مراقبت و استراحت می توانند بهتر شوند. بهبود علائم نیز با استفاده از داروهای تب بر، سرفه، آنفولانزا، و مسکن OTC و آبرسانی صحیح بدن با مصرف مایعات کافی امکان پذیر است.

آیا در حال حاضر درمان خاصی برای بیماران مبتلا به کرونا ویروس وجود دارد؟

استادندارد کنونی برای مراقبت از مبتلایان به کرونا ویروس به وخامت بیماری بستگی دارد. درمان های علامت دار در موارد خفیف بیماری ارائه می شوند. مواردی که علائم وخیم بیماری دارند نیاز به حداکثر مراقبت با اکسیژن درمانی و نظارت دقیق دارند. برای بیمارانی که عفونت وخیم دارند، مراقبت های ویژه مانند اکسیژن رسانی مکانیکی و احیاء لازم هستند.

آیا داروهای ایدز HIV می توانند کرونا ویروس را درمان کنند؟

داروهای HIV مانند کالترا Kaletra و LOPIMUNE (لوپیناویرlopinavir  و ریتوناویر ritonavir) که ثابت شده است مسدود کننده ترشح آنزیم پروتئازprotease  هستند با هدف درمان عفونت کرونا ویروس مورد استفاده قرار گرفته اند.

آیا هیچ واکسنی برای کرونا ویروس 2019 تولید شده است؟

خیر. تاکنون هیچ واکسنی برای کرونا ویروس تأیید نشده است، در حالی که تعدادی در حال بررسی هستند.

مادرانی که به نوزاد آنها به دنیا آمده است و مبتلا به ویروس کرونا هستند لازم است چه نکاتی را رعایت کنند؟

باید تمام احتیاط های لازم صورت گیرد تا خطر انتقال ویروس از مادر به کودک، حین شیر دادن به نوزاد از سینه مادر (از راه ذراتی که از مجرای تنفسی مادر خارج می شوند) و تماس نزدیک کاهش یابد. یونیسف توصیه می کند مادران شیرده حین شیر دادن به نوزاد خود حتماً از ماسک استفاده کنند و قبل و بعد از آن دست های خود را با آب و صابون شستشو دهند. علاوه بر این، با پاکسازی و ضد عفونی کردن مرتب سطوح آلوده باید از انتقال غیر مستقیم عفونت پیشگیری نمود.

آیا مادران مبتلا به ویروس کرونا می توانند به کودک خود شیر دهند؟

در حال حاظر هیچ گزارشی مبنی بر تأثیر کووید-19 روی شیر مادر وجود ندارد. یونیسف توصیه می کند مادران مبتلا به ویروس کرونا پس از مشورت با متخصص می توانند کودک خود را شیر دهند تا از خطرات احتمالی آن مطمئن شوند.

پرسش های مربوط به نحوه انتقال و انتشار کرونا ویروس 2019

ویروس کرونا چگونه منتقل یا منتشر می شود؟

مانند دیگر عفونت های تنفسی، شایع ترین راه انتقال کرونا ویروس از طریق ذراتی است که با عطسه و سرفه کردن از مجرای تنفسی فرد بیمار خارج می شوند. چنین ذراتی حاوی ویروس هایی هستند که داخل مخاط تنفسی فرد مبتلا وجود دارند. این ذرات برای مدت زمان طولانی در هوا باقی نمی مانند اما در صورت انتقال بیماری از راه هوا، ذرات ویروس مدتی در هوا باقی می مانند و می توانند سایر افرادی که در همان محیط قرار دارند را مبتلا کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا کرونا ویروس می توان از راه هوا منتقل شود یا خیر. بنابراین CDC توصیه می کند کادر درمانی که در تماس مستقیم با بیماران مبتلا هستند ماسک N95 استفاده کنند.

آیا کرونا ویروس جدید می تواند از سگ و گربه هم به انسان سرایت کند؟

تصور می شود کرونا ویروس جدید بتواند از طریق حیواناتی مانند سگ، گربه، شتر، خفاش، و حیوانت اهلی هم به انسان ها سرایت کند. با این حال، هنوز کرونا ویروس به طور کامل شناخته شده نیست.

آیا ویروس کرونا می تواند از راه چشم منتقل شود؟

آری، کرونا ویروس می تواند از راه چشم وارد بدن شود، وقتی فرد دست آلوئه به ویروس خود را به چشم نزدیک می کند. بنابراین توصیه می شود از تماس مستقیم با آلودگی اجتناب شود.

آیا عینک های ایمنی پزشکی می توانند افراد را در برابر کرونا ویروس جدید محافظت کنند؟

استفاده از عینک های ایمنی پزشکی می تواند از چشم ها در برابر ورود ویروس کرونا محافظت نماید.

 

ویروس کرونا

ویروس کرونا

 

آیا ویروس کرونا می تواند از مادر به جنین منتقل شود؟

خیر. بر اساس مطالعه ای که روی 9 زن باردار مبتلا به کرونا در ووهان چین انجام شد، تاکنون هیچ مورد انتقال ویروس کرونا در سه ماهه سوم بارداری از مادر به جنین مشاهده نشده است.

آیا زنان مبتلا به کرونا ویروس می توانند نوزادان سالم به دنیا بیاورند؟

با انجام صحیح کارهای ایزوله سازی و مراقبت در طول و بعد از تولد نوزاد، زنان بارداری که ابتلای آنها به ویروس کرونا تأیید شده است می توانند نوزادان سالم به دنیا بیاورند.

آیا ویروس کرونا می تواند از راه بسته و مرسولات منتقل شود؟

خیر. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است ویروس کرونا نمی تواند برای مدت زمان طولانی روی اشیاء غیر زنده و تحت دماهای متغیر زنده بماند، در نتیجه افرادی که بسته های پستی دریافت می کنند در معرض خطر ابتلا نیستند.

چگونه می توان از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

  • شستن مرتب دست ها با آب و صابون
  • حفظ فاصله از افراد مبتلا (حداقل 2 تا 3 متر)
  • پرهیز از لمس چشم ها، دهان و بینی با دست های آلوده
  • مراجعه به مراکز درمانی در صورت مشاهده علائم بیماری مانند تب، سرفه، و تنفس دشوار
  • باقی ماندن در منزل و خروج از منزل تنها در موارد ضروری

پرسش های مربوط به شیوع کرونا ویروس 2019

 

ویروس کرونا

ویروس کرونا

کرونا ویروس جدید از کجا شروع شد؟

منشاء شیوع کرونا ویروس جدید شهر ووهان کشور چین، در انتهای سال 2019 بوده است.

شیوع ویروس کرونا چقدر وخیم می تواند باشد؟

این به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله RO که مشخ می کند ویروس چقدر مسری است، دوره نهفتگی ویروس، تا چه فاصله ای منتشر شده است، آیا انتقال ویروس از راه هوا ممکن است، تعداد افراد ناقل بدون علامت و نشانه، سناریوی انتقال از حیوانات به انسان ها، و اینکه ساخت واکسن کرونا چقدر طول خواهد کشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code