آیا چسب زدن به دهان برای بسته نگهداشتن آن ضروری است؟

بسته نگه داشتن دهان آسان نیست، اما به تازگی یک راهکار ابداع شده است که برای تغییر نظر شما در مورد آن در نظر گرفته شده است. این ایده که تحت عنوان نوار چسب زدن به دهان شناخته می شود، این است که به معنای واقعی کلمه دهان خود را هنگام خواب ببندید تا خروپف، آلرژی ها و بوی بد دهان ناشی از خوابیدن با دهان باز بهبود یابد. اما آیا ترفند کار می کند- و بی خطر است؟

متخصصان طب خواب در حال بررسی در مورد این موضوع هستند که چرا باید در مورد نوار چسب دهان شک داشته باشید و اینکه چه زمانی پزشکان تمایل دارند از آن به خوبی استفاده کنند.

نوار چسب زدن به دهان چیست؟

نوار چسب زدن به دهان دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد- و عبارت است از عمل بستن دهان با چسب مخصوص پوست، تا مجبور شوید به جای دهان از راه بینی نفس بکشید. اما چرا فردی که از راه دهان تنفس می کند باید به تغییر عادات خود علاقه مند باشد؟

تنفس از راه بینی ممکن است فواید مختلفی داشته باشد که تنفس از راه دهان ندارد، از جمله:

 • کاهش فشار خون.
 • فیلتر کردن آلرژن ها.
 • تنظیم دمای نفس شما.
 • مرطوب کردن هوایی که تنفس می کنید و مرطوب کردن گلوی شما.
 • کاهش اضطراب.

از سوی دیگر، تنفس دهانی عوارض مختلفی دارد، از جمله:

 • خشکی دهان.
 • بوی بد دهان.
 • گلو درد.

گاهی اوقات افرادی که از راه دهان نفس می کشند خروپف می کنند، که همراه با بی قراری و خستگی، یک علامت شایع است که در افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب مشاهده می شود.

ما معمولاً به عنوان پشتیبان، برای زمانی که نمی توانیم از راه بینی نفس بکشیم، از راه دهان نفس می کشیم. انسداد می تواند به دلیل چند بیماری مختلف ایجاد شود، از جمله احتقان ناشی از آلرژی ها یا عفونت های سینوسی، انحراف سپتوم، بزرگ شدن لوزه ها یا بزرگ شدن آدنوئید.

 چسب زدن به دهان

چسب زدن به دهان

آیا نوار چسب زدن به دهان واقعا کمک می کند؟

هدف از چسب زدن دهان کاهش عوارض جانبی منفی و تغییر مسیر تنفس به سمت بینی است. اما مطالعات انجام شده تاکنون بی نتیجه به نظر می رسند و هیئت منصفه هنوز در حال صحبت کردن در مورد مفید بودن یا نبودن نوار چسب زدن به دهان است.

یک مطالعه کوچک نشان داد که 30 بیمار پس از نوار چسب زدن به دهان کمتر خروپف می کردند. اما مطالعه دیگری روی 36 بیمار مبتلا به آسم، هیچ نشانه ای از تغییر در وضعیت آنها بعد از استفاده از نوار چسب دهان نشان نداد. و یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که 10 بیمار حتی بعد از چسباندن دهان خود نیز به تنفس دهانی خود ادامه دادند، پدیده ای که تحت عنوان پف کردن دهان شناخته می شود.

 شواهد کافی برای حمایت از مفید بودن نوار چسب زدن به دهان وجود ندارد. نوار چسب زدن به دهان بخشی از روش فعلی ما برای درمان هر گونه اختلال خواب نیست. با این وجود، در بیماران مبتلا به آپنه خواب، هنگام استفاده از دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CAPA) در شب، ممکن است توصیه کنیم که به دهان خود چسب بزنید یا برای کاهش عبور هوا از چانه بند استفاده کنید.

برخی از پزشکان به جای تکیه بر نوار چسب زدن به دهان، استفاده از روش های جایگزین را برای رسیدگی مستقیم به شرایطی مانند خروپف و آپنه خواب پیشنهاد می کنند.

خرناس

علل بروز خرناس متفاوت هستند، اما دلیل اصلی این اتفاق این است که راه هوایی شما محدود می شود و بافت های شما در مقابل یکدیگر می لرزند، زیرا شما در حال تلاش برای ورود هوا با زور هستید. اگر با خروپف کردن مشکل دارید (یا اگر شریک زندگی شما با خروپف خود شما را بیدار نگه می دارد)، می توانید چند راه حل زیر را امتحان کنید:

 • به جای پشت، به پهلو بخوابید.
 • استفاده از نوارهای بینی.
 • مصرف داروهای ضد احتقان.

خروپف چیزی است که باید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید، زیرا خروپف می تواند نشانه ای از شرایط دیگری مانند آپنه خواب باشد.

 چسب زدن به دهان

چسب زدن به دهان

آپنه خواب

آپنه خواب وضعیتی است که در آن هنگام خواب تنفس مکرراً متوقف می شود. این می تواند ناشی از مسدود شدن راه هوایی یا به این دلیل باشد که مغز شما در ارسال سیگنال به عضلات برای کمک به تنفس شما مشکل دارد. یکی از درمان های اصلی برای آپنه خواب استفاده از دستگاه CPAP برای کمک به باز کردن راه هوایی هنگام خواب است.

وقتی بیماران شب ها از CPAP استفاده می کنند، برخی از بیماران ممکن است در طول شب هوا را ببلعند که باعث می شود صبح روز بعد احساس نفخ یا درد شکم داشته باشند. با بستن دهان آنها با چسب زدن دهان یا چانه بند، می توان به کاهش این مشکلات کمک کرد.

آیا می توان در اثر چسب زدن دهان خفه شد؟

نوار چسب زدن به دهان در توانایی شما برای تنفس کامل و عمیق اختلال ایجاد می کند. علاوه بر این، در اثر استفاده از نوع نامناسب نوار چسب، ممکن است تحریک پوست، واکنش آلرژیک یا بثورات پوستی را نیز تجربه کنید. استفاده از چسب نواری یا هر نوع چسب دیگر روی بدن خود، به هر دلیلی، توصیه نمی شود.

پزشکان هشدار می دهند که نوار چسب های دهانی می توانند باعث ایجاد واکنش آلرژیک ناشی از نوار یا تحریک یا بثورات پوستی شوند. قبل از شروع استفاده از این نوار چسب ها، باید در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

آیا باید نوارچسب زدن به دهان را امتحان کرد؟

نوار چسب های دهانی توصیه نمی شوند زیرا شواهد علمی کافی برای حمایت از فواید حکایتی پشت این ترفند وجود ندارد. اگر نگران بهبود خروپف، بوی بد دهان، آپنه خواب یا هر شرایط تنفسی دیگر یا وضعیت های مرتبط با خواب خود هستید، باید با یک پزشک صحبت کنید تا درمان های جایگزین ایمن تری را پیدا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code