آنچه باید در مورد ترس از دندانپزشکی بدانید

اصطلاحات “اضطراب دندانپزشکی” و “فوبیای دندانپزشکی” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. گرچه این صحت دارد که هر دوی این شرایط می توانند باعث شوند افراد از مراقبت های دندانپزشکی مورد نیاز خود اجتناب کنند، اما آنها یکی نیستند. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا یاد بگیرید چه تفاوت هایی بین این دو موضوع متداول وجود دارد و اینکه چگونه آرام بخش ها در دندانپزشکی می تواند کمک کننده باشند.

اضطراب دندانپزشکی چیست؟

اضطراب دندانپزشکی به شکلی باور نکردنی شایع است و می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. این اصطلاح معمولاً برای توصیف احساس ناراحتی، ترس یا استرس قبل یا در حین یک ویزیت دندانپزشکی استفاده می شود.

اضطراب دندانپزشکی را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد. ممکن است موارد خاصی در مورد محیط دندانپزشکی وجود داشته باشند که استرس شما را تحریک کنند، مانند ترس از سوزن ها. عدم کنترل درک شده در طول یک ویزیت دندانپزشکی نیز می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما شود.

اگر مدتی است که به دندانپزشک مراجعه نکرده اید، ممکن است نگران باشید که از وضعیت دندان ها و لثه های خود اطلاع پیدا کنید. ممکن است در مورد سلامت دهان خود احساس نگرانی کنید، یا نگران باشید که دندانپزشک چه قضاوتی در مورد شما می کند.

اضطراب دندانپزشکی روی همه افراد تأثیراتی کمی متفاوت می گذارد. ممکن است متوجه شوید که با نزدیک شدن به قرار ملاقات، ضربان قلب شما کمی تندتر می ‌شود. همچنین ممکن است بیشتر از حد معمول عرق کنید.

گاهی اوقات، اضطراب دندانپزشکی باعث خواهد شد که افراد مراجعات خود به دندانپزشک را به تعویق بیاندازند یا از آنها صرف نظر کنند. با این حال، اکثر مردم با وجود احساس عصبی بودن یا استرس داشتن، همچنان به دندانپزشک خود مراجعه می کنند.

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی چیست؟

فوبیای دندانپزشکی وخیم تر از اضطراب دندانپزشکی است و همچنین کمتر از آن شایع است. این شرایط باعث می شود افراد با فکر مراجعه به دندانپزشک احساس اضطراب و وحشت زیادی کنند.

درجات مختلفی از فوبیای دندانپزشکی وجود دارد. ممکن است تا زمانی که یک مشکل بسیار دردناک را تجربه نکنید، از برنامه ریزی برای یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود اجتناب کنید، یا ممکن است اصلاً به دندانپزشک مراجعه نکنید.

همان چیزهایی که باعث بروز اضطراب دندانپزشکی می شوند می توانند باعث بروز فوبیای دندانپزشکی نیز شوند. یک تجربه بد در فضای یک مطب دندانپزشکی متفاوت نیز می تواند منجر به بروز فوبیای دندانپزشکی شود.

در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به فوبیای دندانپزشکی می دانند که ترس آنها غیر منطقی است. با این حال، آنها هنوز برای مواجه شدن و غلبه بر احساس وحشت خود، بدون کمک، مشکل دارند.

علائمی که نشان می دهند ممکن است فوبیای دندانپزشکی داشته باشید عبارتند از:

  • با نزدیک‌ تر شدن به قرار ملاقات خود با دندانپزشک، به‌ طرز باور نکردنی عصبی می شوید.
  • قبل از مراجعه برای معاینات یا درمان های دندانپزشکی به سختی می توانید بخوابید یا مشکل غذا خوردن دارید.
  • قبل از معاینه یا درمان دندانپزشکی احساس بیماری جسمی دارید.
  • قبل از قرار ملاقات دندانپزشکی خود، بسیار هیجان دارید یا گریه می کنید.
  • ناگهان احساس می کنید گویی قبل یا در طول ملاقات خود دچار مشکل تنفسی شده اید.

عواقب اجتناب از مراجعه به دندانپزشک

مهم نیست که مراجعه به دندانپزشک چقدر ترسناک به نظر می رسد، اجتناب از مراجعه به دندانپزشک یا حتی فراموش کردن برنامه ریزی قرار ملاقات های معمول می تواند چرخه معیوبی از سلامت دهان و دندان ایجاد کند. سطوح ناکافی بهداشت دهان و دندان منجر به انواع مشکلات ناخوشایند می شود. افرادی که درمان های دندانپزشکی را به تعویق می اندازند، خطر ابتلا به بیماری های لثه، پوسیدگی های دندانی، از دست دادن زود هنگام دندان، بوی بد دهان، حفره های دندانی، پلاک و تارتار، دندان های عفونی، تغییر رنگ دندان ها و موارد دیگر را در خود افزایش می دهند.

متأسفانه، مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان می توانند بر سلامت عمومی شما نیز تأثیر بگذارند. سلامت ضعیف دهان و دندان با شرایطی مانند بیماری قلبی و عفونت های ریه مرتبط است. دانشمندان همچنین این نظریه را مطرح کرده اند که بین بیماری لثه و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. این امکان وجود دارد که التهاب موجود در لثه های بیمار در جریان خون منتشر شود و باعث باریک شدن عروق شود. شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه ارتباط بین لثه های بیمار و قلب یک قضیه مهم است زیرا بیش از یک چهارم آمریکایی ها در اثر بیماری های قلبی عروقی جان خود را از دست می دهند. بعلاوه، محققان فکر می کنند که بیماری لثه در ایجاد پوکی استخوان، عفونت های ریه، سرطان و آرتریت روماتوئید نقش دارد.

اجتناب از مراجعه به دندانپزشک می تواند عوارض عاطفی نیز داشته باشد. بدون درمان های دندانپزشکی، احتمالاً از مشکلات زیبایی که روی دندان ها و لثه های شما تأثیر می گذارند، رنج خواهید برد. اگر دندان های شما تغییر رنگ داده یا آسیب دیده باشند، ممکن است با احساس خجالت به زندگی خود ادامه دهید، هنگام حرف زدن یا خندیدن ممکن است دهان خود را بپوشانید، که می تواند عزت نفس شما را خدشه دار کند.

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

علل بروز ترس از دنداپزشکی

آیا از مراجعه به دندانپزشک می ترسید؟ این امکان وجود دارد که بیست درصد از آمریکایی ها قبل از مراجعه به دندانپزشک نگران باشند و بسیاری از آنها به دلیل ترس شدید از معاینات منظم، از مراجعه به دندانپزشک اجتناب می کنند. برخلاف فوبیایی که نیازی به رسیدگی ندارد، مراجعات منظم به دندانپزشک، برای سلامتی شما بسیار حیاتی است و نباید آن را نادیده گرفت.

دلایل متعددی وجود دارند که ممکن است باعث ترس شما از دندانپزشک شوند. شاید شما در کودکی، روی صندلی دندانپزشکی تجربه ای دردناک داشته اید. یا شاید وحشت شما از دندانپزشکی ریشه در یک یا چند مورد از موارد زیر داشته باشد:

  • ترس از اینکه دندانپزشک باعث درد شما شود
  • ترس از تزریق و فکر اینکه ممکن است مؤثر نباشند
  • وحشت کردن با شنیدن صدای دریل دندانپزشکی
  • عصبی شدن از اینکه کسی داخل دهان شما در حال کار کردن است
  • شرمندگی از اینکه از دندان های خود مراقبت نکرده اید

منشاء اصلی ترس شما هر چه باشد، این واقعیت باقی می ماند که سلامت دندان شما برای سلامت کلی شما حیاتی است.

آیا فکر رفتن نزد دندانپزشک شما را ناراحت می کند؟ شما تنها نیستید؛ فوبیای دندانپزشکی یک مسئله واقعی است، اما غلبه بر آن امکان پذیر است.

آیا متوجه شده اید که چرا باید ترس خود از دندانپزشکی را کنار بگذارید؟ اگر اینطور است، در اینجا به بیان نکاتی می پردازیم که به شما کمک می کنند به ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید و روی صندلی دندانپزشکی قرار بگیرید تا  دندان ‌ها و لثه‌هایت شما در بهترین حالت خود باقی بمانند.

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

نکاتی در مورد اضطراب دندانپزشکی

اکنون، مطمئن هستیم که می دانید نیازی نیست از دندانپزشک بترسید. با این حال، ترس ‌های غیر منطقی می ‌توانند به اندازه ترس های واقعی قدرتمند باشند. نکته فوق العاده ای که در مورد ترس ها وجود دارد این است که غلبه بر آنها امکان پذیر است.

بهترین نکاتی که در مورد اضطراب دندانپزشکی برای شما ارائه داده ایم را دنبال کنید تا ترس های خود از دندانپزشکی را کنار بگذارید.

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

به دنبال دندانپزشکی باشید که ترس های دندانپزشکی را برطرف کند.

به ما اعتماد کنید؛ ترس از رفتن نزد دندانپزشک آنقدر نگرانی شایعی است که بسیاری از دندانپزشکان اقداماتی را برای کاهش اضطراب انجام می دهند. وقتی اولین نوبت خود را می گیرید، در مورد اینکه مطب به افرادی که ترس از دندانپزشکی دارند چگونه کمک می کند، سؤال بپرسید.

فناوری برای پیروزی

در صورت امکان، یک کلینیک دندانپزشکی را انتخاب کنید که مواردی این چنین را ارائه می دهد:

تلویزیون

موسیقی

و یک پتوی گرم

به تنهایی برای  اولین ملاقات دندانپزشکی مراجعه نکنید.

اگر بدانید کسی که دوستش دارید در لابی منتظر شماست، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

به موقع برسید، اما نه خیلی زود.

آخرین چیزی که می خواهید، انتظار طولانی قبل از دیدن به دندانپزشک است. مجله ‌ای که می‌ خواستید بخوانید را به همراه خود بیاورید تا حواستان پرت شود و قوه تخیلتان بی حرکت شود.

در طول ویزیت، از برخی از این تکنیک های آرام سازی مطمئن استفاده کنید.

وقتی یک روش آرام بخش مفید پیدا کنید، تعجب خواهید کرد که چقدر روی اضطراب خود کنترل دارید.

آنقدر نگران نشوید که کنترل خود را از دست بدهید.

دندانپزشکی بدون درد یک واقعیت است، و این وظیفه دندانپزشک است که مطمئن شود در حالی که روی دهان شما کار می کند هیچ دردی احساس نمی کنید.

پرسش های خود را مطرح کنید.

از اینکه از دندانپزشک بخواهید توضیح دهد که در طول یک فرایند چکار می کنند، نترسید. یک صدای آرام اغلب برای کمک به شما در انجام اقدامات دندانپزشکی کافی است.

 استراحت کنید.

هر زمان که نیاز به استراحت داشتید درخواست توقف دهید. یک تیم حساس دندانپزشکی در مواقع لزوم به شما زمان استراحت می دهد.

قبل از ترک مطب، تاریخ ویزیت بعدی خود را مشخص کنید.

اگر مجبور نباشید بعداً برای تعیین قرار ملاقات با مطب تماس بگیرید، بیشتر احتمال خواهد داشت که برای یک قرار ملاقات دیگر مراجعه کنید.

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

از دندانپزشک خود بخواهید گزینه های آرام بخشی مناسب را ارائه دهد.

گام مهم دیگر برای غلبه بر ترس از دندانپزشکی این است که مطمئن شوید دندانپزشک به بهترین روش ممکن از شما حمایت می کند. این روزها بسیاری از دندانپزشکان رویکردهای مراقبتی خاصی به بیماران عصبی ارائه می دهند. علاوه بر این، در حال حاضر دندانپزشکان بیشتر به سلامت عاطفی بیماران خود اهمیت می دهند و واقعاً اضطراب را جدی می‌گیرند و هر زمان که بیماری با این خصیصه برای ویزیت مراجعه کند، پشتیبانی لازم را ارائه می کنند.

آیا خود را فردی می دانید که دچار فوبیای دندانپزشکی است؟ در صورت لزوم می توانید درخواست دهید برای شما از آرامبخش هایی استفاده شود که هشیاری شما را کاهش ندهند. آنها گزینه مفیدی برای فرایندهای سریع هستند که در آن به دریافت داروهایی تمایل دارید که شما را برای مدتی آرام و خواب ‌آلود می کند، نه بیهوش. دندانپزشک شما را در تمام مدت زیر نظر خواهد گرفت و پس از آن خیلی سریع بهبود خواهید یافت. بسیاری از بیماران از کیفیت آرام بخشی نیتروز اکسید و آرام بخش های خوراکی رضایت کامل دارند. حتی ممکن است امکان چرت زدن در طول یک فرایند دندانپزشکی پیچیده وجود داشته باشد.

نکته آخر اینکه، به یاد داشته باشید: دندانپزشکی مدرن، دنیایی دور از دوران قدیم است. امروزه مطب ‌های دندانپزشکی مکان ‌هایی هستند که تخصص آنها حفظ لبخند شما بدون درد است.

یک قدم دیگر که می توانید به سوی غلبه بر ترس‌های خود بردارید ممکن است این باشد که به این فکر کنید آنچه در کودکی برای شما در فضای دندانپزشکی اتفاق افتاده است، مربوط به سال ها پیش است، و مراجعه به دندانپزشکی با امروز بسیار متفاوت بود. تکنولوژی و تجهیزات کمتر پیچیده بودند و به اندازه امروز پیشرفت نکرده بودند. تسکین درد به این اندازه مؤثر نبود. آگاهی و آموزش کارکنان چیزی شبیه استانداردهای بالای امروزی نبود. در واقع، حتی برای والدین و پدربزرگ‌ ها و مادربزرگ‌ های ما، مراجعه به دندان‌پزشک چیزی بود که مردم به‌جای آنکه مشتاقانه منتظر آن باشند، از آن می ترسیدند. جای تعجبی نیست که بسیاری از ما با ترس های واقعی بزرگ شده ایم، حتی اگر خودمان تجربه دندانپزشکی بدی نداشته باشیم.

از نکاتی که برای کاهش اضطراب دندانپزشکی ارائه دادیم به عنوان یک سیستم ایمنی استفاده کنید تا تجربه بعدی دندانپزشکی خود را راحت تر پیش ببرید و در عوض از یک لبخند زیبا و سالم لذت خواهید برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code