آیا محافظ دندان می تواند به همراستا کردن دندان ها کمک کند؟

محافظ های دهان برای براکسیسم– وضعیتی که معمولاً تحت عنوان دندان قروچه شناخته می شود- برای محافظت از دندان ها در برابر آسیب ناشی از ساییدن و فشردن آنها روی یکدیگر ساخته می شوند. محافظ های دندان شبانه سفارشی به گونه ای ساخته می شوند که کاملاً متناسب با دهان فرد باشند.

آیا محافظ های دندان شبانه می توانند دندان ها را صاف کنند و همچنین از دندان ها در برابر فرساییدن محافظت کنند؟

در حالی که محافظ های دهان خاصی می توانند دندان ها را صاف کنند، اما محافظ های دهان شبانه که برای دندان قروچه استفاده می شوند برای صاف کردن دندان ها طراحی نشده اند. حفظ سلامت دهان و دندان به معنای شناخت انواع محافظ دهان شبانه و استفاده از ابزارهای صحیح برای درمان مشکلات دندانی است. هر ابزار مراقبت دندانی، هدف متفاوتی را انجام می دهد.

آیا محافظ دندان شبانه می تواند دندان های شما را صاف کند؟

هدف نایت گارد سفارشی برای دندان قروچه، محافظت از دندان ها در برابر ساییدن و فشار دادن است، نه صاف کردن دندان ها. محافظ های شبانه بادوام و اغلب ضخیم تر از الاینرها و یا نگهدارنده های نامرئی هستند. در حالی که حجم اضافی محافظ های دندان شبانه نقش مهمی در پیشگیری از بروز آسیب در نتیجه ساییدن دندان ها روی یکدیگر دارد، اما باعث نمی شود که به یک گزینه ایده آل برای صاف کردن دندان تبدیل شود.

هنگامی که برای دندان قروچه یک نایت گارد دریافت می کنید، از دندان های شما یک قالب گرفته می شود، به شکلی که در همان لحظه در یک راستا قرار داشته باشند. محافظ دندان ساخته شده باید کاملاً متناسب با دندان های شما باشد، به این معنا که نمی تواند دندان های شما را حرکت دهد یا صاف کند. هنگامی که از الاینرهای نامرئی برای صاف کردن دندان های خود استفاده می کنید، با جابجایی دندان های خود باید به طور مداوم از الاینرهای جدید استفاده کنید. هنگامی که از محافظ دندان شبانه استفاده می کنید، تنها یک محافظ می تواند سال ها از دندان های شما محافظت کند.

برخی از دندانپزشکان و ارتودنتیست ها استفاده از محافظ دهان را برای جلوگیری از آسیب بیشتر پس از برخی درمان های ارتودنسی توصیه می کنند.

در حالی که معمولاً از محافظ های دهان برای صاف کردن دندان ها استفاده نمی شوند، اما برخی از اسپلینت ها برای تنظیم بایت استفاده می شوند. به عنوان مثال، اسپلینت های جابجا کننده برای TMJ (اختلال مفصل فکی- گیجگاهی) به مال اکلوژن کمک می کند و بایت را در راستای مناسب قرار می دهد تا فشار روی عضلات فک را کاهش دهد. اسپلینت های تثبیت کننده TMJ برای نگه داشتن بایت در یک راستای مناسب عمل می کنند. گرچه این ابزارها می توانند موقعیت بایت را تغییر دهند، اما هدف از استفاده آنها صاف کردن دندان ها نیست.

 محافظ دندان

محافظ دندان

تفاوت بین نگهدارنده و محافظ دهان چیست؟

نگهدارنده ها و محافظ های دهان ممکن است شبیه به هم به نظر برسند اما اهداف متفاوتی دارند.

نگهدارنده های الاینر شفاف (مانند اینویزیلاین) اغلب برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند. نگهدارنده ها همچنین برای نگه داشتن دندان هایی در موقعیت خود استفاده می شوند که قبلاً کج بوده اند و پس از درمان در راستای مناسب قرار گرفته اند. اغلب از بیماران خواسته می شود که آنها را در طول شب استفاده کنند، اما برای محافظت از دندان ها در برابر فرسایش طراحی نشده اند.

گزارش موردی در مجله بین المللی ارتودنسی اشاره کرد که برخی از موارد TMJ را می توان با اینویزیلاین درمان کرد. با این حال، هنگامی که دندان ها صاف و همراستا می شوند، نباید از الاینرهای نامرئی به عنوان محافظ دندان شبانه برای دندان قروچه استفاده کرد. بسته به شدت دندان قروچه، ممکن است نگهدارنده تحت فشار ترک بخورد، بنابراین درمان مؤثری برای دندان قروچه نیست.

از سوی دیگر، محافظ دندان شبانه برای محافظت از دندان ها در زمان ساییدن دندان ها به یکدیگر استفاده می شود. آنها به گونه ای طراحی شده اند که بادوام باشند و می توانند فشار ناشی از ساییدن و فشردن دندان ها روی یکدیگر را جذب کنند تا از دندان ها و فک شما در برابر فشار محافظت کنند.

نگهدارنده ها و الاینرهای اینویزیلاین در صورتی که روی تمام دندان های فک بالا یا پایین قرار بگیرند، ممکن است از تا حدودی محافظت در برابر ساییدن دندان ها روی یکدیگر را فراهم کنند. با این حال، محافظت از دندان ها هدف آنها نیست، زیرا آنها برای مقاومت در برابر نیروهای ناشی از فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر ساخته نشده اند. اگر سعی کنید از الاینر یا نگهدارنده نامرئی خود برای محافظت از دندان های خود در برابر ساییدن دندان ها روی یکدیگر استفاده کنید، ممکن است به سرعت سوراخ هایی را در سطح بایت ابزار ایجاد کنید.

آیا محافظ دهان می تواند دندان ها را جابجا کند؟

یک محافظ دندان شبانه که به خوبی طراحی شده است نباید دندان های شما را جابجا کند. با این حال، محافظ های دهان بدون نسخه، که به صورت تک سایز و برای همه افراد مناسب هستند، می توانند دندان ها را جابجا کند، زیرا به صورت سفارشی برای دهان شما ساخته نشده اند.

اگر یک محافظ دندان سفارشی به درستی قرار نگرفته باشد، احتمالاً دندان های شما نیز ممکن است جابجا شوند. اگر محافظ دندان شبانه دارید و شک دارید که دندان های شما را جابجا می کند یا نه، فوراً با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر در لبخند خود متوجه احساس درد یا تغییر شدید، ممکن است متوجه شوید که دندان های شما در حال جابجا شدن هستند. دندانپزشک شما می تواند دندان ها و محافظ دهان شما را بررسی کند تا مطمئن شود که محافظ دهان شبانه شما به درستی جای می گیرد.

محافظ های دهانی که برای محافظت از دندان ها در برابر دندان قروچه طراحی شده اند، روی سطح بایت تمام دندان های بالا یا پایین قرار می گیرند. با این حال، نوع خاصی از محافظ دهان به نام ابزار NTI فقط روی دو دندان جلو قرار می گیرد. ابزار NTI معمولاً برای درمان TMJ استفاده می شود، اما این پتانسیل را دارد که دندان ها را جابجا کند و باعث بروز اپن بایت شود.

بررسی تحقیقات گذشته مربوط به تغییرات بایت بعد از استفاده از محافظ دندان شبانه نشان داده است که امکان جابجایی دندان ها در برخی از محافظ های دندان شبانه وجود دارد. استفاده و اثرات ابزارهایی که پوشش جزئی را فراهم می کنند به نظارت بسیار دقیق نیاز دارد. در حالی که بسیاری از افراد از محافظ های دندان شبانه بدون عوارض جانبی منفی استفاده می کنند، اما به خاطر داشته باشید که حتماً به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید و مراقب هرگونه علائم جابجایی احتمالی در دندان های خود باشید. دندانپزشکان می توانند دندان ها و محافظ دندان شبانه بیمار خود را از نظر علائم فرسایش یا جابجایی معاینه کنند.

 محافظ دندان

محافظ دندان

محافظ دهان برای دندان قروچه

محافظ های بایت که برای درمان دندان قروچه طراحی شده اند نباید برای صاف کردن دندان ها استفاده شوند. به همین ترتیب، الاینرهایی مانند اینویزیلاین که برای صاف و همراستا کردن دندان های شما طراحی شده اند، نباید به عنوان محافظ دندان شبانه برای دندان قروچه استفاده شوند. حفاظت از سلامت دهان و دندان ها می تواند به شما کمک کند از نیاز به درمان های بعدی دندانی مانند ایمپلنت ها یا پروتزهای دندانی اجتناب کنید.

اگر از قبل محافظ دندانی دارید که برای صاف کردن دندان های شما یا نگهداشتن آنها در جای خود طراحی شده است، ممکن است وسوسه انگیز باشد که از آن ابزار به عنوان محافظ دندان شبانه برای دندان قروچه استفاده کنید. با این حال، محافظ های دهان مانند این، برای محافظت از دندان های شما طراحی نشده اند. بدون استفاده از محافظ دندان شبانه برای دندان قروچه، ممکن است اثرات نامطلوبی روی سلامت دندان خود داشته باشید، مانند درد فک، آسیب دندان، یا مینای دندان فرسوده.

می توانید از ارتودنتیست خود بخواهید یک محافظ دهان مناسب برای محافظت از دندان های شما در برابر دندان قروچه تهیه کند. آنها محافظ های دندان شبانه را در یک لابراتوار دندانپزشکی تخصصی می سازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code